top of page
Aleksander Čeferin
UEFA President
Aleksander Čeferin
UEFA Baskani

WELCOME TO THE

UEFA SUPER CUP

UEFA SUPER CUP’A HOŞ GELDINIZ

English

800px-Flag_of_Turkey.svg.png

Turkish

A new European club competition season  creates great anticipation, and the UEFA Super Cup match is always a special event, because it heralds the start of what every football fan hopes will be a memorable and fascinating campaign. On behalf of UEFA, I am pleased to welcome you to Istanbul for this season’s Super Cup encounter.

This year’s match is special for another reason, because it features two clubs from the same country. Liverpool, who clinched the UEFA Champions League title in early June, and Chelsea, winners of the UEFA Europa League trophy the previous month, meet in an all-English contest that promises much in the way of excitement and drama. 

Her yeni avrupa kulüp müsabakalari sezonu büyük beklentiler yaratır. Bunun yanı sıra UEFA Super Cup maçı, her futbol taraftarının unutulmaz ve büyüleyici olmasını beklediği bir sezonun başlangıcını simgeleyen özel bir etkinliktir.

UEFA adına sizi bu seneki Super Cup karşılaşması için İstanbul’da ağırlamaktan mutluluk duyuyorum.

Bu yılın maçı aynı ülkeden iki kulübü karşı karşıya getirdiği için de ayrı bir özelliğe sahip.

Haziran ayı başlarında UEFA Şampiyonlar Ligi’ni kazanan Liverpool ile Mayıs’ta UEFA Avrupa Ligi kupasını kaldıran Chelsea, büyük heyecanla beklenen ve iki İngiliz takımı arasında yapılacak olan maçta karşı karşıya gelecek.

I would like to take this opportunity to thank the president of the Turkish Football Federation, Nihat Özdemir, and his team for playing host to this match at the splendid Beşiktaş Park, a venue which is staging its first major European showpiece occasion. Istanbul is a football stronghold, and the Super Cup game is the latest in a long list of important matches that have graced the city, including the 2005 UEFA Champions League final and 2009 UEFA Cup final. 

Good luck to the two teams as we kick off the 2019/20 season. I am sure that, like me, you are all looking forward to the action, both in Istanbul and in the coming months.

Bu vesileyle Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir ve ekibine, ilk kez böylesine büyük bir Avrupa karşılaşmasına sahne olacak Beşiktaş Park’ta maçın organizasyonuna ilişkin yaptıkları çalışmalar için teşekkür etmek istiyorum.

İstanbul adeta bir futbol kalesidir ve Super Cup maçı bu şehirde yapılan 2005 UEFA Şampiyonlar Ligi finali ve 2009 UEFA Kupası finalinin de aralarında bulunduğu çok sayıda önemli müsabakanın en sonuncusu olacaktır.

 

2019/20 sezonuna başlarken bu maçta her iki takıma da başarılar diliyorum. Benim gibi sizlerin de gerek İstanbul’da gerçekleşecek bu karşılaşmayı gerekse sonraki aylarda devam edecek müsabakaları heyecanla beklediğinizden eminim.

WELCOME MESSAGES:
flat logo.png
bottom of page